Czy da się przedawkować witaminę C?

Czy da się przedawkować witaminę C?

Istnieje popularna teoria głosząca, że witamina C, jako że nie gromadzi się w organizmie i w razie wysokiego stężenia jest wydalana, nie może być przyczyną przekroczenia jej dopuszczalnego poziomy w ciele. Jest to jak najbardziej błędne stwierdzenie.

Witamina C (kwas askorbinowy) jest rozpuszczalna w wodzie i w łatwy sposób dostaje się do naszego organizmu wraz z pożywieniem, jak i przy pomocy suplementacji. Istnieje większe ryzyko jej niedoborów, niż przedawkowań, jednak i ono się zdarza. Jak je rozpoznać? Tego dowiesz się z poniższego wpisu. 

Jakie objawy oznaczają przedawkowanie witaminy C 

Witamina C, podobnie jak i inne substancje, do których można zaliczyć chociażby mangan suplemen, chrom w tabletkach, l karnitynę, kwas alfa liponowy, selen, czy też glutation, mają dobry wpływ na nasz organizm. W ich przypadku sprawdza się jednak złota zasada: co za dużo, to niezdrowo.

Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzki organizm nie przepada za jednorazowymi dużymi dawkami kwasu askorbinowego. Witamina C nie powinna być dziennie spożywana w ilości przekraczającej 1000 mg. Jej nadmiar, mimo że wydalony zostać może z potem oraz moczem, może nieść za sobą przykre dolegliwości, do których możemy między innymi zaliczyć: 

  • problemy z żołądkiem oraz jelitami, które objawiają się bólami brzucha, niekiedy wymiotami oraz biegunką, 
  • zmiany dermatologiczne (wysypka),
  • kamienie nerkowe, których ryzyko powstania się zwiększa.

Nie zapomnij o odpowiednim dawkowaniu

Bardzo trudno jest przedawkować witaminę C, więc warto jest zadbać o jej odpowiedni poziom w naszym organizmie. W tym celu należy skupić się na zbilansowanej diecie, jak i odpowiedniej suplementacji. Przyjmuje się, że dziennie witamina C może być przyjmowana w ilości 2 gramów.

Taka, jak i inne informacje, zawarte są w dołączanych do suplementów ulotkach, z którymi zawsze warto jest się zapoznać. Nie wolno również zapominać o innych, bardzo cennych dla naszych ciał składnikach, do których zaliczają się witamina K2 MK7, B12, D3, B3, czy też witamina B complex.