Witamina C dobra dla sportowców

Witamina C dobra dla sportowców

O korzystnych właściwościach witaminy C dla naszego organizmu słyszał już każdy. Nie tylko odpowiedni poziom tej substancji pozwala nam wspomóc nasz układ odpornościowy, zniwelować uczucie zmęczenia, czy też zadbać o skórę oraz dziąsła. Witamina C i jej działanie doceniane jest również przez wielu sportowców, którzy na co dzień, dzięki ciężkim i intensywnym treningom, pracują nad swoim ciałem i kondycją. Na co zatem pomaga im ta substancja? Sprawdź to w poniższym wpisie. 

Dbasz o swoje ciało? Nie zapomnij o tym 

Witamina C dostarczana jest do naszego organizmu wraz z pożywieniem, jak i za sprawą odpowiedniej suplementacji, która może również obejmować takie składniki jak: mangan suplement, selen, kwas alfa liponowy, chrom w tabletkach czy też glutation. Nie jest tajemnicą, iż zapotrzebowanie osób na kwas askorbinowy znacznie wzrasta, gdy ich ciała regularnie poddawane są długotrwałemu i ciężkiemu wysiłkowi. Dlatego właśnie witamina C jest wręcz wskazana, gdyż:

  • dzięki niej można znacznie wpłynąć na procesy związane z regeneracją organizmu, 
  • wpływa ona na kości oraz chrząstki i stawy za pośrednictwem kolagenu, na który oddziałuje,
  • działa wewnątrz komórek, zabezpiecza je przed stresem oksydacyjnym, który może być wywołany również przez długotrwały wysiłek.

Nic więc dziwnego, że witamina C jest jednym z najczęściej występujących składników w substancjach przeznaczonych dla sportowców. Jeżeli zaczyna się zatem przygodę ze sportem, warto zadbać o jej wzorcowy poziom dzięki odpowiedniej diecie, bądź też suplementacji, do której można dodatkowo dołączyć chociażby witaminę B12, K2 Mk7, D3, B3, K2, czy też witaminę B complex. 

Nie można zapomnieć o zaleceniach

Decydując się na jakąkolwiek suplementację, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z ulotkami i ich treścią. Witamina C, podobnie jak i inne substancje, ma określone dawkowanie, którego warto przestrzegać.

Ma to duży wpływ na całe nasze ciało, jak i na komórki, których dobra kondycja jest najważniejsza. Podkreśla to między innymi medycyna mitochondrialna, stosująca w wielu swoich terapiach substancje mitochondrialne. O efektach jej badań warto sobie poczytać, by zwiększyć wiedzę na temat swojego organizmu.